Virtualizační řešení na klíč od společnosti Xen Orchestra: Otevřené webové rozhraní pro Citrix Hypervisor a XCP-ng

TL; DR: Xen Orchestra s podporou mateřské společnosti Vates poskytuje out-of-the-box řešení pro správu Citrix Hypervisor (dříve XenServer) a XCP-ng poolů. Společnost pracuje s vášní pro open-source technologie a špičkový zákaznický servis. Vates a Xen Orchestra se v nedávné snaze rozšířit svůj dosah a pomoci podnikům přijmout otevřenou virtualizační platformu usilují o shromáždění velké komunity kolem technických řešení zítřka..


Projekt Xen v mnoha ohledech propagoval hnutí ve virtualizaci. Jeho nejstarší verze, která byla uvolněna vývojáři v počítačové laboratoři University of Cambridge v roce 2003, se stala prvním hypervisorem typu 1 nebo holým kovem dostupným jako open-source..

Postupem času se inovace inspirovaly vývojáři třetích stran k vytváření nástrojů pro zefektivnění procesu správy hostitele Xenu. Jedním takovým příkladem byl Xen Orchestra – řešení virtualizace na klíč původně navržené pro hypervisorovou platformu XenServer, kterou vlastní Citrix..

Generální ředitel Olivier Lambert a jeho spoluzakladatelé založili Xen Orchestra pod mateřskou společností Vates, kterou založil v roce 2012. „Z interních důvodů jsme potřebovali vytvořit webové uživatelské rozhraní pro správu XenServeru (nyní známého jako Citrix Hypervisor),“ Olivier řekl. “Ale rychle jsme zjistili, že nejsme jediní, kdo tento produkt potřebují.”

Logo Xen Orchestra

Xen Orchestra je učitelem mateřské společnosti Vates.

Narodil se tedy Xen Orchestra, společnost uvedla na trh první veřejnou beta verzi v prosinci 2012. „Vytvořili jsme platformu, která uživatelům usnadní identifikaci fyzických strojů nebo hostitelů, na nichž běží jejich virtuální stroje,“ řekl Olivier . “Rozhodli jsme se udělat vše v open source s vizí služby na klíč s profesionální podporou.”

Vše bylo v pořádku až do prosince 2017, kdy Citrix odstranil důležité funkce z edice XenServer Free Edition a nové funkce zpřístupnil pouze prostřednictvím proprietární technologie. Tento krok ohrožoval nejen orchestr Xen, ale komunitu open source.

Aby mohl posoudit zájem trhu, vytvořil Olivier kampaň Kickstarter, v níž požadoval příslib pro bezplatnou, 100% komunitu podporovanou verzi XenServeru. Reakce byla ohromující, protože účastníci přispěli natolik, aby Olivier dosáhl svého cíle za méně než 24 hodin.

Od konzultantů s otevřeným zdrojovým kódem po softwarové profesionály

Když se jeho finanční cíl splnil, rozhodl se Olivier pokročit s plány na vytvoření hypervizoru založeného na otevřeném zdrojovém XenServeru bez omezení funkcí. “Řekli jsme:” Dobře, to je něco, co lidé chtějí, tak si najměte nějaký talent, abychom na tom pracovali, “řekl. “Naštěstí jsme měli finanční prostředky od Kickstarteru a také od společností, které projekt přímo sponzorovaly.”

Nebylo snadné vystopovat odborníky, kteří by dokázali zvládnout technické výzvy spojené s rozvětvováním XenServeru otevřeným způsobem – nebo rychle sestavit komunitu, aby se shromáždili kolem projektu – ale Olivier a jeho tým uspěli na obou frontách.

V dubnu 2018 společnost vydala první verzi technologie, známou jako XCP-ng, založená na vidlici XenServer 7.4. Přibližně o rok a půl později otevřená virtualizační platforma přilákala živou komunitu více než 2 000 přispěvatelů do fóra a byla stažena více než 40 000krát.

Společnost je také členem seznamu předběžného odhalení zabezpečení Xen Security, který jim umožňuje rychle a efektivně řešit problémy, a spolupracuje se třemi akademickými laboratořemi na zdokonalení znalostí Xen.

Z technického hlediska je virtualizační platforma XCP-ng tvořena hypervizorem (Xen), síťovým zásobníkem (Open vSwitch), úložným zásobníkem (SMAPI) a API (xAPI)..

“Protože jsme udělali vidličku, je to přesně stejný nápad mezi XenServerem a XCP-ng – všechno se hodí,” řekl Olivier. “To znamená, že můžeme také prodat balíček podpory XCP-ng s XenOrchestra, takže můžete mít celou sadu open-source podporovanou stejnou společností.”

Stojící na ramenou virtualizace Obři

Olivier nejprve připouští, že Vates nevytvořil hypervisora ​​nebo linuxové jádro, ale řekl, že společnost kolem těchto nástrojů „vylepšila lepidlo“..

“Open-source je obecně jako skládačka rozdělena na kousky,” řekl. “Tam jsou skvělá softwarová řešení, ale musíte vědět, jak je sestavit, aby vyhovovaly vašim potřebám.” Hodnota, kterou dodáváme, spočívá v poskytování technologie, která je z jednoho kusu, takže ji stačí nainstalovat a je připravena k provozu. “

Ve srovnání s jinými virtualizačními platformami s otevřeným zdrojovým kódem se XCP-ng také vyznačuje schopností poskytovat komplexní řešení, ve kterém vše funguje mimo krabici pomocí API.

Grafika představující hypervizora open-source na klíč

Uživatelé XCP-ng mohou využívat webový Xen Orchestra ke správě hostitelů prostřednictvím moderního rozhraní.

“Naším konečným cílem bylo poskytnout něco, co je zcela open-source, se všemi úložišti, dokumenty doc a dev procesy veřejně přístupnými, ale také stejně na klíč jako komerční produkty s uzavřeným zdrojem,” řekl Olivier. “To je jeden z našich nejvýznamnějších diferenciatorů.”

Od uvedení na trh v roce 2018 získala Vates od své aktivní komunity s otevřeným zdrojovým kódem řadu nápadů, jak vylepšit platformu.

“S XenServerem byl Xen Orchestra vždy open-source a prodáván za paušální cenu, bez ohledu na počet hostitelů (fyzických strojů), které jste měli,” řekl Olivier. “S XCP-ng však společnosti začaly žádat o podporu na svých hostitelích, které bychom museli účtovat za hostitele.”

Pokud společnost Vates v rámci svého nového obchodního modelu zajistí transakce s těmi, kteří dohlížejí na stovky hostitelů, zažije nejen lineární, ale i exponenciální růst. Na podporu tohoto budoucího úsilí se společnost snaží do konce roku 2021 zdvojnásobit své interní zaměstnance ze šesti vývojářů na 12.

Zvyšování hodnoty prostřednictvím vysoké úrovně služeb a kvality

Vates doufá, že ještě více diferencuje XCP-ng tím, že společnostem poskytne nejpůsobivější placenou podporu, a tak vytvoří prostředky, aby se jeho inovace bez licencí pohybovaly vpřed ve vývoji. Konec konců vývojáři společnosti nepracují zdarma.

“Obecně platí, že pokud máte skvělý open-source projekt s mnoha lidmi, kteří na něm pracují na plný úvazek, znamená to, že někdo nebo nějaká společnost přispívá finančně,” řekl Olivier. “Pro nás je to docela jednoduché – nic neprodáváme jednotlivcům, ale máme společnosti, které mají zájem o placení podpory, která platí také vývojářům, kteří neustále vylepšují produkt.”

Společnost umístí zákaznický servis do jádra svého podnikání, což znamená, že každý zástupce podpory bude mít znalosti vývojářů na vysoké úrovni – a zákazníci nebudou muset přeskakovat několika obručemi, aby dosáhli někoho, kdo může vyřešit jejich problém.

“Náš open-source kód můžete kdykoli naklonovat, takže v něm není žádná přímá hodnota,” řekl Olivier. „Je mnohem těžší kopírovat úroveň služeb, které poskytujeme vývojářům pracujícím na projektu na plný úvazek. Například, pokud máte problém s úložištěm, pak to skončí vývojářem zlepšujícím zásobník úložiště na platformě. “

Pokud jde o neustálý vývoj, Olivier uvedl, že cílem společnosti je pečlivě poslouchat zpětnou vazbu svých zákazníků – platit či ne. “Nejvíc záleží na tom, co lidé chtějí,” řekl.

Směrem k objetí open-source a rozšiřujícího se dosahu

V listopadu společnost Vates oznámila, že společnost získala další podporu prostřednictvím grantu od francouzské vlády vytvořené na pomoc začínajícím investorům investovat do inovativních projektů. Během příštích tří let obdrží přibližně 1,3 milionu dolarů ve fondech určených na zlepšení výkonu a zvýšení bezpečnosti.

“Musíme hodně inovovat, zejména pokud jde o zlepšení bezpečnosti XCP-ng, abychom mohli produkt představit citlivým sektorům, jako je zdravotnictví, bankovnictví a obrana státu,” řekl Olivier. “Bezpečnost kolem instalace je zvláště důležitá po zhroucení Intel Specter a ZombieLoad, mimo jiné velké bezpečnostní nedostatky, které byly objeveny v posledních dvou letech.”

Cílem společnosti je také rozšířit svou rostoucí komunitu. Xen Orchestra a XCP-ng již získaly značnou trakci ve světě open-source, takže Olivier se zaměřuje na přeměnu společností na open-source technologii.

“Rozrušení slov je poměrně silné, ale máme potenciál způsobit masivní posuny na trzích směrem k open-source a doufáme, že přesvědčíme velké společnosti, aby přešly na naše řešení,” řekl..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me