Síla Linuxu v uživatelsky přívětivém balíčku: Zorin OS přináší bezpečnost, soukromí a přizpůsobení v rámci dosahu pro širší zákaznickou základnu

TL; DR: Zorin OS, intuitivní operační systém s otevřeným zdrojovým kódem pro nováčky v systému Linux, byl navržen se zaměřením na jednoduchost a známost. Výkonná alternativa k systémům Microsoft Windows a MacOS je určena ke zvýšení rychlosti, zvýšení výkonu a zvýšení bezpečnosti. Se zavedením Zorin OS 15 a plány na další rozšiřování společnost pokračuje ve svém poslání představovat nové uživatele do počítačového systému založeného na Linuxu tak hladce, jak je to možné.


Podívejte se pozorně a uvidíte, že historie za Zorin OS je v podstatě příběhem o nadcházejícím věku zasazeným do naší nově objevené technologické éry. Začíná to v létě roku 2008, kdy si mladí bratři Artyom a Kyrill Zorin hráli s Linuxem – jak to dnes někdy zvídaví dospívající dělají.

“Když jsme poprvé narazili na Ubuntu 7.10, mysleli jsme si, že je to úžasné – zejména ve srovnání s operačními systémy nabízenými systémy Windows a Mac,” řekl Artyom. “Bylo to více přizpůsobitelné, počítač zrychlil, byl flexibilní a nedostal viry.”

Logo Zorin OS

Stejně jako tréninková kola pro Linux: Zorin OS je navržen tak, aby uživatelům pomáhal při přechodu na robustní počítačový systém založený na Linuxu.

Bratři, tehdy tehdy ve věku 12 a 14 let, byli šokováni tím, že více lidí nevyužilo operačního systému – dokud ho nepředstavili svému otci. “Okamžitě jsme si uvědomili, že pro nové a nezkušené jedince není uživatelsky přívětivý,” řekl Artyom.

Navzdory svému mladému věku a úplné absenci vývojových dovedností byli bratři inspirováni zážitkem s otevřením očí a rozhodli se přijmout výzvu, která leží před námi. V rámci školního vědeckého projektu tedy začali vyvíjet uživatelsky přívětivý operační systém založený na Linuxu a zároveň se učili programovat současně.

Artyom a Kyrill dostali brzy ocenění na veletrhu vědy, ale jejich cesta zdaleka neskončila. Konečně, po měsících dalšího vývoje, pár oficiálně dodal Zorin OS 1.0 1. července 2009. „Odtud rychle vyrostl,“ řekl Artyom.

Dnes, o deset let později, intuitivní open-source alternativa k Windows a MacOS přináší sílu Linuxu uživatelům všech úrovní dovedností. Zorin OS tím, že se zaměřuje na jednoduchost a známost, umožňuje nesčetným jednotlivcům přístup k rychlejšímu, výkonnějšímu a vysoce bezpečnému počítačovému prostředí. Nyní, s plány na další expanzi a vydáním Zorin OS 15, společnost pokračuje v zavádění nových uživatelů do systému založeného na Linuxu.

Intuitivní open-source řešení

Do listopadu 2017, méně než rok po jeho vydání, bylo Zorin OS 12 staženo více než milionkrát – a 60% těchto stahování pocházelo od uživatelů Windows a Mac. Artyom to částečně přičítá uživatelsky přívětivým nástrojům a přístupu zaměřenému na zákazníka.

“Navrhli jsme Zorin OS tak, aby měl perfektní směs síly a použitelnosti pro každého,” řekl. “Zorin OS byl vytvořen tak, aby byl co nejjednodušší, takže se nebudete muset naučit něco začít, díky jeho známému uživatelskému rozhraní.”

Zorin OS na dvou zařízeních

Díky operačnímu systému je váš počítač – nebo notebook – rychlý, výkonný a bezpečný.

Artyom uvedl, že společnost čelí časným výzvám, díky nimž je projekt přitažlivější pro trh, zejména pokud jde o přístup k aplikacím. “Mnoho lidí se našim systémům opravdu líbilo, ale byli obavami, že zcela přepnuli od něčeho, jako je Windows, jednoduše proto, že nemohli spustit všechny své aplikace na Zorin OS,” řekl..

Ale posun směrem k aplikacím hostovaným v cloudu během posledních 10 let to pomohl změnit. “Moderní weboví vývojáři chtějí, aby jejich aplikace fungovaly na hlavních platformách i chytrých telefonech, tabletech a dalších zařízeních,” řekl Artyom. „Vytváření nativních aplikací pro každou z nich by však vyžadovalo hodně práce – proto začali jako rozhraní používat webový prohlížeč.“

Podle společnosti Artyom tento posun v odvětví usnadnil lidem, kteří používají tradiční platformy, přechod na alternativní.

Vestavěné aplikace a známé uživatelské rozhraní

Zorin OS je dodáván s plnou sadou výkonných profesionálních aplikací, které uživatelům umožňují procházet, pracovat, hrát a řešit vše mezi tím. K dispozici je kompletní sada kancelářských potřeb, profesionální software pro úpravu fotografií a vestavěné nástroje brány firewall.

Kromě širokého spektra aplikací umožňuje desktopové prostředí Zorin uživatelům cítit se jako doma v rámci svého nového operačního systému, což jim umožňuje měnit plochu tak, aby se podobala známým obrazovkám na operačních systémech Windows, MacOS a Linux. Pokud jde o přístupnost, operační systém Zorin byl také přeložen do více než 50 jazyků a je dodáván s předpřipravenými asistenčními technologiemi. Tyto dodatky dávají výkonný počítačový zážitek na dosah pro větší skupinu uživatelů a umožňují plynulý přechod bez frustrace.

Aplikace pro Zorin OS

Zorin OS je dodáván s předinstalovanou řadou aplikací pro obchodní, vzdělávací a osobní použití.

Společnost nabízí odlišné verze Zorin OS, ve kterých se dodávané aplikace liší. Plány začínají Zorin OS Core, který obsahuje základní funkce, které potřebujete k procházení webu, práci na kancelářských dokumentech nebo chatování s přáteli.

Na druhou stranu Zorin OS Ultimate zahrnuje vše v obchodním plánu a více než 20 her, video tapety, další obchodní a mediální aplikace, přidané rozvržení plochy a přístup k přímé podpoře týmu Zorin s informovaným zákaznickým servisem. Pro konkrétní případy použití jsou také k dispozici další plány, jako například Zorin OS Education a Zorin OS Lite.

Rychlá, spolehlivá, univerzální a bezpečná technologie

Pokud jde o neustálý vývoj, proces rozhodování týmu Zorin OS je do značné míry informován zkušenostmi začínajících uživatelů. “Pokud existují funkce, které naši uživatelé naznačují, že by byly pro nového uživatele skutečně výhodné, obvykle je umístíme na náš plán,” řekl Artyom. “Obecně se ptáme, zda je nová funkce užitečná a uživatelsky přívětivá, než zvážíme přidání nového.”

Hlavním cílem společnosti je v konečném důsledku zjednodušit Linux pro uživatele jako Artyom a Kyrillův otec, kteří by měli prospěch z rychlosti, bezpečnosti a flexibility operačního systému s otevřeným zdrojovým kódem, ale nemusí být spokojeni s drsným přechodem.

“Naším cílem je jednoduchost na každém kroku,” řekl Artyom. “Zkoumáme tedy, jak se lidé dostávají do operačního systému, kde leží výhody, jak instalují operační systém atd. – spíše než přitahují nadšence a inženýry.”

To je také důvod, proč systém usnadňuje používání Wine a PlayOnLinux, což uživatelům umožňuje spouštět počítačové programy a hry Windows, na které jsou zvyklí v Zorin OS. Pokud hledáte více řešení, jednoduše navštivte softwarový obchod Zorin OS, kde najdete další aplikace a hry.

“Některé aplikace, které lidé milují, jsou k dispozici pouze pro Windows, které nás inspirovaly k aktivní podpoře Windows aplikací prostřednictvím Wine,” řekl Artyom. “Neustále přidáváme nejnovější verzi Wine do našeho úložiště, abychom zajistili zpětnou kompatibilitu.”

Představujeme Zorin OS 15, nyní v beta verzi

Po zdlouhavém vývojovém cyklu společnost nedávno představila další hlavní verzi operačního systému Zorin OS 15 v Beta. S tímto vydáním se společnost i nadále zaměřuje na zajištění intuitivního uživatelského prostředí od začátku do konce.

“Dosud jsme dostali od Bety opravdu dobrou zpětnou vazbu,” řekl Artyom.

Zorin OS 15 bude obsahovat výkonné nástroje pro synchronizaci a přechod mezi zařízeními, optimalizaci výkonu, příjemnější motiv plochy včetně světelných a tmavých režimů, rozhraní přizpůsobené speciálně pro dotykové obrazovky, přepracované aplikace LibreOffice, podporu barevných emodži a několik dalších vylepšení.

Pro Artyom a Kyrill, kteří stále podnikají společně, je Zorin OS 15 přímým výsledkem toho, co pár pracuje na vytvoření po více než deset let: operační systém, který opravdově dává sílu Linuxu na dosah netechnickým uživatelům prostřednictvím uživatelsky příjemný design.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me