Ochrana osobních údajů pro všechny: Cryptomator přináší Open-Source, Client-Side Encryption do Cloud Storage Realm

TL; DR: Skymatic’s Cryptomator umožňuje uživatelům cloudového úložiště chránit se před neoprávněným přístupem prostřednictvím bezplatného, ​​transparentního šifrování na straně klienta. Kromě své open-source platformy nabízí společnost celou řadu podpůrných plánů včetně podnikových řešení s bílou značkou. S novými verzemi, jako je Cryptomator Server, poskytuje Skymatic uživatelům kontrolu, kterou potřebují, aby mohli s jistotou využívat cloudové prostředí.


George Orwell vydal varování „Devatenáct osmdesát čtyři“, které Edward Snowden v roce 2013 potvrdil: Velký bratr se dívá. A internet je mnohem jednodušší. Od tabletů v našich rukou po chytré hodinky na zápěstí mají ti, kdo chtějí využít našich zranitelností, více příležitostí než kdykoli předtím prostřednictvím cloudu.

To neznamená, že byste měli začít žít mimo síť. Dnes šifrovací platformy s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Cryptomator, umožňují uživatelům bezpečně ukládat i ta nejcitlivější data. “Hlavním cílem Cryptomatoru bylo vždy umožnit soukromí na technickém základě, protože zákony nejsou dostatečně rychlé, aby pokryly všechna vznikající bezpečnostní rizika,” řekl Christian Schmickler, Managing Partner ve společnosti Skymatic..

Christian Schmickler, Managing Partner ve společnosti Cryptomator, a logo společnosti

Christian Schmickler, Managing Partner, nám řekl, že Cryptomator chrání uživatele cloudového úložiště před neoprávněným přístupem.

Cryptomator je mozkem společnosti Skymatic, německé společnosti zabývající se šifrováním a zabezpečením IT, kterou založil Christian spolu s Tobiasem Hagemannem, Markusem Kreuschem a Sebastianem Stenzelem. Christian kredity Sebastian, který má rozsáhlé odborné znalosti v oblasti kryptografie, za celkovou architekturu kryptomatoru i za vývoj desktopového klienta.

“Měl tu představu asi před čtyřmi a půl lety,” řekl Christian o Sebastianovi. “Pozoroval nárůst bezplatného cloudového úložiště prostřednictvím poskytovatelů, jako jsou Dropbox, Google Drive a iCloud, což považoval za skvělé, kromě skutečnosti, že neposkytují dostatečné soukromí pro osobní údaje uživatelů.”

Sebastian chtěl to nejlepší z obou světů – flexibilní, bezplatné cloudové úložiště spojené s ochranou soukromí a bezpečností. Tehdy přišel s myšlenkou vybudovat šifrovací službu na straně klienta. Dnes Cryptomator umožňuje uživatelům chránit své dokumenty před neoprávněným přístupem prostřednictvím transparentního šifrování na straně klienta pro cloud.

Společnost nabízí řadu podpůrných plánů, přizpůsobitelná řešení pro bílé štítky pro podniky a digitální sebeobranu. Nyní s novým serverem Cryptomator, který chrání před ransomwarem, viry, krádeží dat a dalšími riziky online, společnost poskytuje podnikům maximální kontrolu nad citlivými daty.

Zabezpečte své soubory zdarma transparentním šifrováním

Tým za Cryptomatorem se rozhodl vytvořit řešení s otevřeným zdrojovým kódem, které je založeno na skutečnosti, že důvěra je v oblasti bezpečnostních řešení prvořadá. Cryptomator je bezplatný a licencovaný na základě GPLv3, který poskytuje koncovým uživatelům právo spouštět, sdílet a dokonce upravovat software.

“To umožňuje komukoli zkontrolovat zdrojový kód, zabránit nám v zavádění zadních dveří pro třetí strany a znemožňuje nám skrýt zranitelnosti,” řekl Christian. To také znamená, že blokování dodavatelů není možné. I když Skymatic zastaví vývoj na Cryptomatoru (což neplánuje), zdrojový kód je veřejně přístupný a naklonován stovkami vývojářů.

Cryptomator funguje tak, že vytváří „úschovny“ šifrovaných dat pro bezpečné uložení v cloudových složkách. Společnost využívá transparentní šifrování, což je technika, která uživatelům umožňuje přístup k jejich souborům lokálně odemknutím virtuálního pevného disku (podobně jako byste použili zařízení USB). A nemusíte ztrácet čas psaním hesla, protože soubory můžete odemknout pouze otiskem prstu.

Christian nám řekl, že Cryptomator je k dispozici pro všechny hlavní operační systémy a dostupný ze všech zařízení. “Naše počáteční verze byla vytvořena pro Windows, Mac a Linux,” řekl. “Když se k týmu připojil Tobias Hagemann, také spoluzakladatel, vyvinul aplikaci pro iOS pro iPhone a iPad.”

Aby Christian zůstal věrný svému poslání poskytovat soukromí všem, řekl Skymatic s cílem učinit platformu co nejjednodušší. “Jednoduchost je klíčem k tomu, aby ji všichni mohli používat,” řekl.

Vrstvené plány a podniková řešení White-Label

Přestože je Cryptomator k dispozici zdarma nebo prostřednictvím volitelného daru, Skymatic také poskytuje podniková řešení s bílým štítkem vhodná pro obchodní sféru. První vpád skupiny do této oblasti zahrnoval United Internet, globální poskytovatel služeb se sídlem v Německu.

“Požádali nás, abychom udělali bílou značku Cryptomator pro tři ze svých značek cloudových úložišť udělením licence na softwarové jádro,” řekl Christian. “Od té doby jsme začali poskytovat dva modely, takže koncový uživatel může mít aplikaci s otevřeným zdrojovým kódem a podniky mohou tuto technologii licencovat.”

Krypto knihovny Skymatic mají duální licenci prostřednictvím GNU Affero General Public License (AGPL) pro projekty svobodného a otevřeného softwaru (FOSS) a komerční licenci odvozenou od GNU Lesser General Public License pro nezávislé dodavatele softwaru. Aplikace, na které se nevztahuje licence AGPL, mohou získat přístup do knihoven za vlastní poplatek.

Snímky obrazovky Cryptomator

Platforma Cryptomator pro mobilní zařízení umožňuje uživatelům uchovávat data na cestách.

“Často se nás dotázáme, zda je pro lidi příliš snadné ukrást software s otevřeným zdrojovým kódem, a upřímně řečeno, pravděpodobně to je,” řekl Christian a dodal, že je to riziko, které je společnost ochotna přijmout, aby si udržela důvěru a přijala příspěvky od angažovaného společenství.

Pokud jde o podporu, Skymatic nabízí tři plány. K dispozici je bezplatný přístup do Cryptomator Community, veřejného fóra představujícího znalostní základnu, manuály a blog. Za 6 EUR měsíčně nabízí plán Pro e-mailovou podporu během pracovní doby s typickou dobou odezvy čtyři hodiny. Na nejvyšší úrovni péče o zákazníka poskytuje Enterprise plán e-mailovou a telefonickou podporu s dobou odezvy dvě hodiny a zahrnuje vstupy do cestovní mapy Cryptomator.

Cryptomator Server: Zabezpečení na vysoké úrovni pro ochranu dat vaší společnosti

Zatímco open-source verze Cryptomatoru je optimalizována pro zákazníky, kteří používají cloudové úložiště, nový Cryptomator Server Skymatic je ideálním řešením pro firmy, které chtějí zvýšit zabezpečení svých firemních cloudových a síťových jednotek..

Cryptomator Server zajišťuje pracovní prostory přidáním filtrů proti malwaru, šifrováním souborů a verzováním souborů, mezi dalšími funkcemi. “Právě jsme ve fázi beta, takže implementujeme jednu funkci za druhou,” řekl Christian. “Na konci dne tento software šifruje každý soubor, který do něj vstupuje, než se zálohuje na jakýkoli typ cloudového úložiště,” řekl Christian.

Software je dodáván jako kontejner Docker a snadno se instaluje a zahrnuje správu přístupu uživatelů, protokoly auditu a samoučící se bezpečnostní mechanismy pro kontrolu nad firemními daty, což organizacím pomáhá dosáhnout souladu s GDPR.

Tento software usnadňuje nastavení pracovních prostorů – srovnatelných s úložišti Cryptomator – pouhými několika kliknutími. Každé oddělení může ukládat své příslušné soubory do samostatných pracovních prostorů s přístupovými právy určenými pro oprávněné zaměstnance a externí partnery. Oprávnění jednotlivci mají snadný přístup k přiděleným pracovním prostorům připojením síťové jednotky, prostřednictvím prohlížeče nebo aplikace Cryptomator..

Cryptomator automaticky prohledá všechny soubory uložené na serveru, zda neobsahují ransomware a viry. “I když je vystaven jeden koncový bod – jeden počítač nebo jeden iPhone -, server ho bude chránit,” řekl Christian.

Uživatelsky přívětivý ovládací panel poskytuje společnostem jasný přehled upozorňující na neobvyklou aktivitu a možné hrozby. “Vytvořili jsme algoritmy, které rozpoznávají podezřelé přístupové vzorce, protože zaměstnanci ukradnou data z vnitřních společností,” řekl Christian. “Takže pokud se někdo pokusí stáhnout 2 GB dat, která obvykle nedělá, bude přístup zablokován.”

Digitální sebeobrana vzdělávání a aktualizace na základě potřeb klienta

Zatímco většina zaměření Skymaticu byla v poslední době zaměřena na Cryptomator Server, Christian řekl, že společnost neustále aktualizuje open-source produkt na základě potřeby zákazníka. Zároveň řekl, že je stále důležitější poskytovat digitální sebeobranu.

“Vždy se snažíme lidi vzdělávat, aby dobrovolně neposkytovali svá data velkým společnostem,” řekl. „Musí existovat soukromí; lidé musí být schopni jednat volně, aniž by cítili, že jsou sledováni nebo ovládáni. “

To je to, co Cryptomator poskytuje, pokud jde o cloudové úložiště, ale společnost také doporučuje produkty s otevřeným zdrojovým kódem, které splňují požadavky na soukromí jinými způsoby. “Pokud například používáte instant messenger, doporučujeme Signal, protože stejně jako Cryptomator je to bezplatný produkt s otevřeným zdrojovým kódem, který je šifrován od začátku do konce,” řekl..

Celkově je to nezištná mise. Ať už uživatelé Cryptomatoru ukládají soubory do cloudu nebo textové zprávy s přítelem, společnost jim chce pomoci chránit se v prostředí online, kde je dohled příliš běžný.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me