Jednoduchý a výkonný open-source software DokuWiki umožňuje jednotlivcům, týmům a firmám vytvářet, dokumentovat a spolupracovat

TL; DR: DokuWiki, vytvořený s ohledem na jednoduchost, se stal populárním softwarovým řešením s otevřeným zdrojovým kódem pro jednotlivce i podniky. Platforma založená na PHP, která zejména nevyžaduje databázi, je nenáročná na údržbu a všestranná. Díky možnostem přizpůsobení prostřednictvím různých modulů plug-inů a podpoře aktivizované komunity s otevřeným zdrojovým kódem DokuWiki umožňuje uživatelům vytvářet a spolupracovat na úpravách obsahu – zdarma.


Stejně jako „ukulele“ a „lanai“ je „wiki“ půjčovací slovo: používá se v anglickém jazyce, ale ukradené z jiného – v tomto případě havajské.

V roce 1994 se Ward Cunningham vydal na výlet do Honolulu, kde po příjezdu na místní letiště jezdil na raketoplánu Wiki Wiki. Slovo, což v havajštině znamená „rychlý“, ho inspirovalo k pojmenování nové webové platformy „WikiWikiWeb“.

Termín „wiki“ se brzy stal všudypřítomným a popisuje web, který uživatelům umožňuje publikovat a upravovat obsah prostřednictvím webového prohlížeče. Dnes wiki přicházejí v mnoha příchutích, vyvíjených v různých programovacích jazycích s licencemi sahajícími od open-source k proprietárním.

DokuWiki je například open-source platforma založená na PHP, která nevyžaduje databázi, což usnadňuje použití při nízkých systémových požadavcích.

Zakladatel DokuWiki Zakladatel Andreas Gohr a logo společnosti

Zakladatel Andreas Gohr vytvořil DokuWiki pro osobní použití, ale nyní získal podporu aktivní komunity.

Sdělení DokuWiki: „Je to lepší, když je to jednoduché,“ říká to všechno – software se snadno instaluje, používá a udržuje.

Ale jednoduché to neznamená omezené. DokuWiki je oblíbený u jednotlivců, malých týmů i podniků. Obsahuje vestavěné ovládací prvky přístupu a řadu bezplatných pluginů, které rozšiřují funkce pro řadu případů použití. Díky zpětně kompatibilnímu systému a aktivní komunitě ochotné odpovídat na otázky a sdílet své zkušenosti je DokuWiki jednoduchý, ale výkonný nástroj, který uživatelům umožňuje vytvářet a spolupracovat na úpravách stránek bez nákladů..

Všestranná wiki s nízkou údržbou, která nevyžaduje databázi

Zakladatel Andreas Gohr vytvořil software jako způsob, jak dokumentovat jeho práci jako sysadmin. “Potřeboval jsem něco, co by nevyžadovalo databázi, a chtěl jsem mít přístup ke své dokumentaci, i když jsem ji musel stáhnout z páskové zálohy,” řekl. “Bylo již k dispozici několik otevřených wiki, zejména MediaWiki, ale všichni potřebovali databázi.”

Andreas zpočátku pohrával se systémem založeným na programovacím jazyce AWK a skriptování prostředí, než se rozhodl jít s PHP. “Nakonec jsem se rozhodl napsat svůj vlastní systém v PHP a první hrubý prototyp byl vyroben o víkendu,” řekl.

Screenshot stránky DokuWiki

Jednoduše: DokuWiki byl vytvořen s ohledem na funkčnost a použitelnost.

Funkce, jako je historie stránek, podpora pro více uživatelů a seznamy řízení přístupu, přišly později. Když zpočátku vyvinul DokuWiki, Andreas nám řekl, že jeho zastřešujícím cílem je vytvořit něco jednoduchého pro instalaci a použití.

“To znamená, že instalace jádra by měla běžet na jakémkoli standardním webhostingu, aniž by bylo potřeba nic zvláštního,” řekl. “Pokud má PHP, DokuWiki na něm poběží; funkce, která nepotřebuje databázi, do toho hraje dobře. “

Po instalaci obsahuje software všechny standardní funkce wiki a rozumná výchozí nastavení. Andreas řekl, že to trvá jen půl hodiny, než většina uživatelů vstane a běží. “Je mnohem jednodušší a rychlejší začít s DokuWiki, než s mnoha dalšími wiki řešeními,” řekl..

Abyste to dokázali, Andreas doporučuje vyzkoušet si software pro sebe – konec konců je to zdarma, rychlé a snadno použitelné.

Zaměřeno na zpětnou kompatibilitu a přístup odolný vůči trendům

Během posledního desetiletí se Wikisy staly stále populárnějšími. Používají se ke komunikaci, sdílení znalostí a dat a ke zlepšení spolupráce s malými nebo žádnými souvisejícími náklady. “Koncept wiki se osvědčil jako velmi účinný mechanismus sběru informací ve vzájemné spolupráci a DokuWiki je vynikající implementací,” řekl Andreas..

DokuWiki, založená v roce 2004, byla také osvědčenou reprezentací tohoto konceptu. Za 14 let od uvedení softwaru Andreas zjistil, že více než několik wiki motorů a společnosti založené na wiki přicházejí a odcházejí.

“Dnes jen velmi málo z těchto motorů a společností stále existuje – ale DokuWiki stále existuje, protože jejím cílem nebylo nikdy sledovat trendy, ale řešit problém a řešit jej dobře, bez ohledu na to, zda wiki jsou hip nebo ne,” řekla Andreas.

Posláním DokuWiki je poskytovat kvalitní platformu optimalizovanou pro výkon. Spíše než pronásledování trendů Andreas dohlíží na měnící se krajinu PHP. “S PHP7 byl tento jazyk mnohem modernější a rychlejší,” řekl. “Přizpůsobení základny kódu moderním standardům je dlouhý a trvalý proces.”

Zpětná kompatibilita nebo zajištění toho, že je software kompatibilní s dřívějšími verzemi produktu, je pro Andrease velkým problémem. “Tisíce lidí se každý den spoléhají na DokuWiki, takže se snažíme udržovat aktualizace co nejbolestnější,” řekl. “Velký kus kódu v každé nové verzi je skutečně opraven a vyčištěn, ale pro koncového uživatele je neviditelný.”

Rozšířené funkce prostřednictvím příspěvků do robustního systému pluginů

Andreas uvedl, že uživatelé DokuWiki provozují gamut, od vývojářů a správců webů až po podniky usilující o využití svobodného softwaru k vytvoření znalostních databází a systémů pro správu obsahu. Vestavěné mechanismy řízení přístupu umožňují uživatelům manuálně omezit přístup na konkrétní stránky a jmenné prostory, což je vlastnost, kterou Andreas řekl podnikům obvykle přitažlivým.

S názvem jako DokuWiki také dává smysl, že různé open-source a komerční projektové týmy závisí na softwaru pro veřejnou dokumentaci. Andreas uvedl, že wiki jsou užitečné pro dokumentační účely obecně, ale věří, že DokuWiki odvádí lepší práci než většina ostatních.

Mezi funkce platformy příznivé pro dokumentaci patří editace sekcí; intuitivní, ale výkonný správce konfigurace; sofistikované, ale snadno spravovatelné ovládací prvky; a automatické služby včetně vnitřního indexování, zpětných odkazů a obsahu generovaného pro každou stránku.

Ikony představující pluginy DokuWiki

Pluginy DokuWiki umožňují uživatelům rozšířit funkce platformy a zároveň udržovat wiki co nejjednodušší.

“Flexibilita je pravděpodobně výhoda číslo 1, která přichází na mysl,” řekl. “Nakonec věřím ve filozofii používání správného nástroje pro tuto práci – a DokuWiki může být tím pravým nástrojem pro mnoho pracovních míst.”

Výkonný zásuvný systém vytvořený živou komunitou DokuWiki umožňuje širokou škálu případů použití nad rámec tradiční wiki. Andreas nám řekla, že se vyhýbá creepu funkcí – tendenci přidávat další a další funkce, což nakonec nadměrně komplikuje produkt.

„Nové verze zřídka přicházejí s novými funkcemi; místo toho se zaměřujeme na zlepšení toho, co je tam, a poskytujeme autorům pluginů větší kontrolu nad všemi aspekty wiki, “řekl. “Tímto způsobem si můžete vybrat vylepšené funkce, které skutečně potřebujete, instalací správných pluginů.”

Dynamická komunita s podporou více než 50 jazyků

Protože je tento software open source, vývojáři DokuWiki pocházejí z celého světa a jsou zaměstnáni na dobrovolném základě. Rozhraní platformy je k dispozici ve více než 50 jazycích a zahrnuje podporu pro výpočet zprava doleva.

“Tyto funkce jsme zahrnuli velmi brzy, a myslím, že to pomohlo vybudovat velmi mezinárodní uživatelskou základnu,” řekla Andreas.

Stejně jako u mnoha open-source platforem je sousedský duch v komunitě DokuWiki naživu a dobře. “Máme velmi aktivní uživatelské fórum – obecně jsou všechny diskuse a rozhodnutí veřejné, takže uživatelé se mohou kdykoli připojit a nechat se slyšet.”

Členové komunity si často pomáhají s úkoly, jako je „wiki zahrádkářství“, což zahrnuje opravu pravopisných chyb, překlad stránek do místních jazyků a aktualizaci stránek dokumentace. Ostatní pomáhají tím, že zodpovídají otázky na fóru, sdílejí zkušenosti prostřednictvím webů sociálních sítí nebo píšou pro e-zpravodaj společnosti. Uživatelé s vývojovými zkušenostmi mohou vyzkoušet pluginy, opravit chyby, vyčistit kód nebo pomoci implementovat nové funkce.

“Lidé jsou přátelští a nápomocní k sobě navzájem a je úžasné zjistit, jaké věci lidé vytvářejí s DokuWiki,” řekla Andreas. “A samozřejmě, velký výkřik jde ke stovkám autorů pluginů, kteří implementovali své vlastní nápady na DokuWiki a zpřístupňují je všem.”

„Wiki“ může v havajštině znamenat „rychlý“, ale je zřejmé, že uživatelé jsou ochotni věnovat vylepšení platformy velkému množství času.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me