Jak Mozilla posouvá hranice technologie prohlížeče – podpora komunity s otevřeným zdrojem s filozofií spolupráce a příležitosti

TL; DR: Mozilla je nejznámější díky své vlajkové technologii prohlížeče Firefox, která změnila a zlepšila způsob, jakým lidé interagovali s internetem. Firefox byl vytvořen malou komunitou vývojářů Mozilly, kteří chtěli prohlížeč zaměřený na uživatelské zkušenosti a přístupnost. Jejich prohlížeč však představuje mnohem více než jen efektivní webovou technologii. Firefox ukazuje, jak komunita s otevřeným zdrojovým kódem může společně vytvořit bezplatný a inkluzivní internet. Mozilla předpokládá online prostředí „otevřenosti, inovací a příležitostí“ a nezisková organizace k tomu neúnavně pracuje.


V 15. století způsobil Johannes Gutenberg revoluci ve způsobu, jakým masy dostávaly informace s příchodem tiskařského lisu. Jeho vynález šířil znalosti dále a více lidem než kdykoli předtím. Internet měl pravděpodobně podobný, ne-li silnější dopad na svět. Zůstává z velké části nevládní bašta informací a platforma, která usnadňuje svobodu projevu. Web je nástroj vytvořený lidmi a pro lidi a většina z nich chce, aby to tak zůstalo.

Mitchell Baker, výkonný předseda a samozvaný šéf Lizard Wrangler v Mozille, se v rozhovoru pro rok 2013 vyslovil za to, že je důležité udržovat internet otevřený a přístupný všem..

„Jsme globální komunita se společným účelem. To je vybudovat internet, který svět potřebuje, “řekla. “Můžeme učinit internet srozumitelným, interoperabilním, našim.” Když to uděláme, můžeme být mistři webu – tam, kde lidé vědí více, více, lépe. “

Od založení společnosti Mozilla pracuje na dosažení tohoto cíle. Nejznámější pro svou vlajkovou technologii prohlížeče Firefox, Mozilla a jejich komunita s otevřeným zdrojovým kódem se zavázaly vyrábět inovativní produkty pro veřejné blaho.

Mitchell Baker headshot a logo Mozilly

Mitchell Baker, výkonný předseda Mozilly, si klade za cíl vybudovat internet „svět potřebuje“ prostřednictvím spolupráce.

Jako nezisková společnost Mozilla funguje na základě filozofie „otevřenosti, inovací a příležitostí“. To umožňuje jejich komunitě přispěvatelů spolupracovat a vyrábět nejmodernější technologie, a to za účelem: udržovat internet jako veřejný zdroj, který prospívá společnosti a pozitivně formuje lidské připojení.

FireFox: Postaveno na misi, aby byl internet otevřený všem

V prosinci 2004, měsíc po spuštění prohlížeče Firefox 1.0 prohlížeče Mozilla, bylo zřejmé, jak komunitní technologie prohlížeče byla, když se v The New York Times objevila reklama financovaná přispěvateli. Reklama, dvoustránková šíření se jmény 10 000 dárců, byla výsledkem kampaně Spread Firefox, která se snažila financovat a informovat o nové technologii prohlížeče..

A řekni jim to. Dnes je Firefox zaměstnán na všech kontinentech a byl přeložen do více než 70 jazyků, což dává světu bezprecedentní přístup ke znalostem.

Velká část popularity Firefoxu je způsobena cíli jejich vývojářů. Uvědomujíc si potřebu vylepšit web, který byl v té době posetý vyskakovacími okny, zděným obsahem a pomalým načítáním stránek, malá komunita kodérů Mozilly musela pracovat na jeho opravě..

Logo a grafika Firefoxu

Technologie Mozilla, která je vlajkovou lodí prohlížeče Firefox, byla postavena na uživatelském prostředí, aby zlepšila interakce na webu.

Uživatelská zkušenost je v těchto dnech široce hozena kolem fráze, ale Mozilla uvažovala o UX více než před deseti lety. Cílem bylo poskytnout nejintuitivnější rozhraní pro koncového uživatele na velkém trhu a současně umožnit vývojářům a dalším technologicky zaměřeným jednotlivcům přizpůsobit prohlížeč podle potřeby..

Spolu s použitelností je díky ochraně soukromí Firefoxu velmi bezpečný prohlížeč. V dnešním světě, kde se zdá, že se Big Data stále vznáší nad hlavou, ochrana před sledováním Firefoxu zabraňuje třetím stranám nabírat informace. Prohlížeč obsahuje vestavěnou ochranu před malwarem a umožňuje uživatelům zjistit, zda jsou stránky bezpečné.

Firefox také umožňuje synchronizaci s více zařízeními. Uživatelé si mohou vybrat, které funkce, jako jsou záložky a karty, chtějí synchronizovat například s chytrým telefonem a počítačem, což je velmi výhodné pro bezproblémové použití doma i v práci.

Manifest Mozilly: Pokrok v inkluzivní vizi webu

Mozilla pečovala o komunitu s otevřeným zdrojovým kódem prostřednictvím své vývojové sítě, celosvětové sítě jednotlivců, kteří se zavázali budovat lepší internet prostřednictvím sdílených znalostí. Každý měsíc web přijme 2 miliony návštěvníků, kteří se učí a přispívají do skladu informací.

Fotografie lidí shromážděných kolem počítače pomocí Firefoxu

Mozilla je nezisková organizace a usiluje o vizi bezplatného a inkluzivního internetu otevřeného všem pro veřejné dobro.

Spolupráce sítě na zdokonaleném a přístupném veřejném online prostoru ztělesňuje principy Mozilla Manifesto, jehož cílem je prosazovat inkluzivní vizi webu. 10 principů Manifestu uvádí odhodlání organizace udržovat web jako veřejný majetek:

  1. Internet je nedílnou součástí moderního života – klíčovou součástí vzdělávání, komunikace, spolupráce, podnikání, zábavy a společnosti jako celku.
  2. Internet je globální veřejný zdroj, který musí zůstat otevřený a přístupný.
  3. Internet musí obohatit životy jednotlivých lidských bytostí.
  4. Bezpečnost a soukromí jednotlivců na internetu jsou zásadní a nesmí se s nimi zacházet jako s nepovinnými.
  5. Jednotlivci musí mít schopnost utvářet internet a své vlastní zkušenosti s ním.
  6. Účinnost internetu jako veřejného zdroje závisí na interoperabilitě (protokoly, formáty dat, obsah), inovacích a decentralizované účasti na celém světě.
  7. Bezplatný a open-source software podporuje rozvoj internetu jako veřejného zdroje.
  8. Transparentní procesy založené na komunitě podporují účast, odpovědnost a důvěru.
  9. Obchodní zapojení do rozvoje internetu přináší mnoho výhod; rovnováha mezi komerčním ziskem a veřejným přínosem je rozhodující.
  10. Důležitým cílem je zvětšení aspektů veřejného prospěchu na internetu – hodné času, pozornosti a odhodlání.

Mozilla aktivně vyzývá veřejnost, aby se zapojila a pomohla prosazovat tyto zásady. Ať už je to prostřednictvím účasti v komunitě s otevřeným zdrojovým kódem pro vývoj produktů a inovací nebo pouhým používáním Firefoxu, technologie, kterou Mozilla věří, ztělesňuje jejich principy, organizace tvrdí, že podpora je nezbytná pro zajištění budoucnosti otevřeného a přístupného webu.

Inovace navržené tak, aby udržovaly web přístupný a zdravý

Inovace Mozilly nekončí Firefoxem. Jejich komunita je zaneprázdněna vývojem technologií, které zahrnují virtuální realitu, hry, příspěvky na internet věcí a příchod bezpečnějšího programovacího jazyka. Všechny tyto technologie jsou opět vyráběny na základě zastřešující filozofie Mozilly, že vývoj a používání webu by mělo být v rukou každého.

Tým Mozilla VR vytvořil A-Frame, platformu s otevřeným zdrojovým kódem, která se používá k vývoji VR s HTML. Program A-Frame zjednodušuje vytváření VR pro vývojáře, ale jeho snadné použití také poskytuje přístup k budování VR pro designéry a umělce.

Vývoj her je oblíbenou oblastí Mozilla Developer Network. Mozilla zde umístí web jako ideální místo pro tvorbu her a poskytuje vývojářům nástroje, jako jsou asm.js a Gecko Profiler, které pomáhají při vytváření online her. K dispozici jsou také metody a osvědčené postupy, které poskytují tipy od optimalizace spouštěcího výkonu po efektivní animaci webových her.

Loga A-Frame a Rust

Mozilla inovuje produkcí produktů, jako je jejich VR tvůrce, A-Frame a Rust, nový programovací jazyk.

Mozilla uznává, že internet věcí (IoT) má potenciál široce ovlivnit individuální životy a společnost jako celek. Proto se vrací k přemýšlení o uživatelských zkušenostech jako o východisku, jak nejlépe postupovat vpřed s IoT. Mozilla poznamenává, že probíhá mnoho projektů. Jedním z nich je Project Sensor Web, který podle popisu Mozilly hledá efektivní cesty od senzorů k otevřeným datům a umožňuje přispěvatelům používat senzory k poznání prostředí.

Další novinkou vytvořenou komunitou Mozilla je Rust, programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje vytváření rychlých a bezpečných aplikací. Vývojáři, kteří se chtějí ponořit do světa Rustu, mohou začít studovat online knihu.

Vytvoření lepšího prohlížeče – kontextový graf je cesta vpřed

Když Gutenberg vynalezl tiskařský lis ve 40. letech 20. století, musel vědět, že je revoluční. Uvolňoval přístup k poznání z nadvlády malého segmentu elit a dával je do rukou mas.

Zatímco Mozilla nevynalezla internet, zpřísnila ho. Firefox se snažil řešit problémy týkající se zabezpečení, výkonu a zděného obsahu. Komunita vývojářů s otevřeným zdrojovým kódem Mozilly pokračuje v tomto poplatku směrem k inovacím a otevřenému webu se snahou vytvořit ještě lepší prohlížeč, který využívá nástroj doporučení.

Cílem systému, zvaného Context Graph, je zlepšit uživatelský dojem tím, že doporučuje obsah založený na aktuálním kontextu uživatele. To se provádí čtením a porozuměním rozsáhlé propojené síti odkazů, které mohou být spojeny s webovou stránkou.

Jak vysvětlil Nick Nguyen, produkt VP Firefox, „Prohlížeče by mohly udělat mnohem více, a to prostřednictvím lepšího porozumění vašemu chování a využitím zkušeností lidí v lidském měřítku, aby vám poskytly obsah, který obohatí váš život, bez ohledu na to, kdo víte nebo kde žiješ. “

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me