Hledáte jednoduchý hacker produktivity? Uspořádejte svůj Mac pomocí Hazel, automatizovaného řešení organizace souborů od společnosti Noodlesoft

TL; DR: Pro uživatele Mac je snadné omezit jejich digitální život pomocí Hazel, řešení organizace souborů založeného na pravidlech vytvořeného společností Noodlesoft. Jednoduchá, ale výkonná aplikace, navržená pro podporu technologií Mac OS X, bude automaticky organizovat, archivovat, přejmenovávat a mazat soubory podle pokynů. Vzhledem k tomu, že se Hazel 5 právě vyvíjí a má vyjít příští rok, Noodlesoft se chystá přidat další lesk k již milované aplikaci.


Není žádným tajemstvím, že organizace v posledních několika letech trenduje – a není třeba hledat nic jiného než odmítnutí guru Marie Kondo pro důkaz. Nejprodávanější autorka a hvězda Netflixu vytvořily kariéru z jejího způsobu udržování řádného domova, který zahrnuje úhledné skládací ponožky do třetin, takže stojí v šuplíku.

Naštěstí, pokud jde o organizaci našeho digitálního života, existují jednodušší řešení. Hazel, aplikace pro organizaci souborů od společnosti Noodlesoft určená pro Mac, automaticky třídí soubory na základě uživatelem definovaných pravidel. Jednoduchý, ale výkonný nástroj pro vyřazování z rejstříku bude organizovat, archivovat, přejmenovávat a mazat soubory podle pokynů, což šetří čas uživatele a zajišťuje uspořádanou strukturu souborů.

Hlavní šéf Noodler Paul Kim a logo Noodlesoft

Hlavní Noodler Paul Kim nám dal kopečku vlajkového produktu Noodlesoft, Hazel.

Paul Kim, vedoucí Noodler ve společnosti Noodlesoft, založil softwarovou společnost pro jednoho člověka v roce 2006 a slouží také jako její hlavní účetní, senior systémový administrátor a specialista podpory zákazníků.

“Když jsem začal psát Hazel, udělal jsem to pro vlastní potřebu,” řekl Paul. „V systému OS X (jak se tehdy nazývalo MacOS) byly do systému zabudovány akce složek, ale zjistil jsem, že jsou nedostatečné pro to, co jsem chtěl. Teprve později, když jsem vyvíjel Hazel, jsem si uvědomil, že to ostatní lidé považují za užitečné. “

On měl pravdu. Nyní, 13 let a mnoho šťastných recenzí později, Paulova vášeň pro Hazel inspiruje každou novou verzi. “Jako vývojář je vždy skvělé pracovat na něčem, co vlastně používáte, což nebylo vždy případ u různých společností, na kterých jsem předtím pracoval,” řekl..

Jednoduchý, přesto robustní společník pro snižování emisí

Paul zahájil svou kariéru jako vývojář pro NeXT Computers, hardwarovou a softwarovou společnost založenou v roce 1985 společností Apple Co-Founder Steve Jobs. Podle webových stránek Noodlesoft, NeXT Computers později tvořil základ Mac OS X.

Paul také pracoval pro LighthouseDesign, společnost, která vyvinula software pro operační systém NeXTSTEP. S ohledem na své zkušenosti v oboru pozoroval Paul v průběhu let značné posuny v prostoru vývoje softwaru Mac.

“Hodně pozornosti se přesunulo na iOS, a myslím si, že to dává zkreslený a mylný názor, že na trhu s macOS se nedělá dobře,” řekl Paul. „Skutečností, přinejmenším pro nezávislé vývojáře, je, že trh s macOS je mnohem udržitelnější. Trendy přicházejí a odcházejí, ale více jsem se zajímal o stavbu věcí, které vydrží. “

Líska

Hazel používá automatizaci, aby udržel váš Mac čistý a uklizený.

Paul nám řekl, že vývoj makra je často ovlivněn plánem vydání systému iOS, protože oba padají zhruba na stejnou časovou osu. Vývojáři v Indii často považují za náročné posunout produkty kupředu a zároveň držet krok s ročními aktualizacemi společnosti Apple.

“Držím krok a začleňuji funkce, které dávají smysl, ale v závislosti na vydání a počtu chyb, které Apple zavádí, to může skončit zabrat spoustu času, takže mi zbývá málo času na vylepšení produktu,” řekl. “V některých ohledech si myslím, že rychlejší tempo společnosti Apple ve skutečnosti zpomaluje inovace softwaru třetích stran.”

Celkově je Paul cílem zajistit, aby Hazel sloužil jeho hlavnímu účelu – automatizaci souborů – spíše než aby poskytoval širokou škálu povrchních funkcí.

“Měl jsem žádosti, aby Hazel dělal nejrůznější věci, které jsou pravděpodobně vhodnější pro jiný typ programu,” řekl. “Když se Hazel soustředím, cítím, že dokážu vyřešit hlubší problémy.”

Uspořádat, archivovat, přejmenovat a odstranit soubory

Hazel je určen k zajištění rovnováhy mezi jednoduchostí a silou. Jakmile je aplikace nainstalována a nastavena, jejím účelem je převzít organizační zátěž, takže uživatel může volně řešit další úkoly. “Hazel dělá svou práci, takže můžete dělat svou,” řekl Paul.

Uživatelé mohou Hazel nasměrovat k uspořádání souborů na základě několika proměnných, včetně jména, data, typu a původu. Aplikace může také otevírat, archivovat, přejmenovávat, označovat a nahrávat soubory. Není to proti vyjmutí koše: Hazel lze nastavit tak, aby mazal soubory, které příliš dlouho seděly v koši nebo jsou příliš velké.

A protože je běžné, že podpůrné soubory zůstanou v počítači i po smazání aplikace, funkce Hazel’s App Sweep je navržena tak, aby vyčistila všechny nepořádky. Software může zjistit, kdy uživatel přetáhne soubor do koše, než vyhledá podpůrné soubory a nabídne je také k jejich odstranění.

Přestože aplikace obsahuje některé otevřené funkce určené pro programátory, jako je například schopnost spouštět skripty, Paul uvedl, že se zaměřuje na poskytování co největšího množství funkcí průměrnému uživateli..

“Jednou z takových funkcí je Hazelův vzorec,” řekl. “Je to typ věci, pro kterou programátoři používají speciální jazyk, ale je hezké být schopni využít některé z těchto schopností, aby ji mohli použít i neprogramátoři.”

Tato funkce umožňuje uživatelům nastavit pravidla pro podmínky, které odpovídají vzoru na rozdíl od pevného atributu – například „přiřazení libovolného souboru dvojcifernému číslu v názvu“.

Hluboká podpora pro Mac OS X Technologies

Hazel je navržen tak, aby hladce spolupracoval s vaším Macem, aby využil všeho, co operační systém nabízí. To znamená, že aplikace je integrována s Spotlight, nástrojem pro stolní vyhledávání společnosti Apple, který uživatelům umožňuje snadno najít soubory organizované Hazelem.

Hraje se dobře iTunes a Fotografie, takže je snadné automaticky importovat zvukové a hudební soubory na požadovaná místa v počítači. A když Hazel potřebuje upoutat vaši pozornost, může k tomu použít vestavěné notifikační centrum Mac. Tato konfigurovatelná oznámení zahrnují informace o chybách, mazání souborů, významných změnách a další výstrahy definované uživatelem.

Celková podpora

Tato aplikace byla navržena tak, aby hladce pracovala s technologiemi Mac.

Vývojáři, kteří se snaží sestavit složité logické testy, mohou pomocí AppleScript (nebo JavaScriptu) vytvářet podmínky a akce, které umožňují složitější úkoly, například provádění matematických výpočtů nebo vkládání hodnoty do tabulky..

Nakonec lze Hazel použít ke spuštění pracovních toků v automatu, asistenci automatizace ochranných známek společnosti Mac. Použití automatu k vytváření akcí umožňuje uživatelům rozšířit Hazelovy vnitřní schopnosti bez psaní kódu. Pracovní postupy automatu lze například použít k změně velikosti obrázků, k provádění změn v kalendáři, odesílání souborů jako příloh e-mailů a ukládání textu do zvukových souborů..

Paul řekl, že takové funkce jsou výsledkem zpětné vazby od uživatele v kombinaci s jeho vizí produktu. “Pokud má uživatel problém, který by Hazel měl vyřešit, vždy to vezmu v úvahu a hledám způsoby, jak to do designu začlenit,” řekl. “Nestarám se o trendy tolik, pokud mi nepomohou vyřešit problémy.”

Další z Noodlesoft: Hazel 5

Pokud jde o to, co má budoucnost, Paul není zabalen do růstu společnosti nebo dosažení nějakého finančního milníku: Chce se jednoduše soustředit na to, aby Hazel zůstal užitečnou aplikací..

“Vždycky jsem se snažil soustředit na výrobu dobrého produktu, a naštěstí Hazel byl natolik velký úspěch, že v tom mohu pokračovat,” řekl. “Nemám zájem růst jako společnost, nemohl bych se starat o hledání externích investic a nemám žádnou strategii odchodu.”

Paul v současné době pracuje na příští hlavní verzi od Noodlesoft: Hazel 5, která má vyjít příští rok. A přestože nemůže s jistotou říci, jaké nové funkce to bude zahrnovat, uživatelé si mohou být jisti, že nejnovější verze zachová Hazelovu jednoduchou, ale výkonnou funkci.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me